Træningskamp og nyt trænerteam

Træningskamp og nyt trænerteam

Og det er et erfaren team, som vi får glæde af.

Vi modtog desværre en besked fra vores nu tidligere træner, som ikke længere ønskede at stå i spidsen for klubbens 1. senior. Det var vi selvfølgelig chokerede over i bestyrelsen, men vi ønsker Rasmus held og lykke i sin videre færd.

Vores sportslige ansvarlige, Allan Morell, vil tage sig af førsteholdet midlertidigt og ved sin side have Torben “Theo” Hansen som assistent. Derudover vil vi fra bestyrelsen hjælpe Allan så meget som muligt, da det ikke var meningen, at han skulle indtræde som træner. Vi er utrolig taknemmelige for at have en støtte og ressource som Allan i klubben, men vil i samarbejde med Allan finde en mere permanent løsning, som kan gavne klubben og ikke mindst spillerne.

Allan og Torben har været i klubben i mange år, og har endnu flere års trænererfaring bag sig – både sammen og hver for sig. Denne midlertidige løsning er med al sandsynlighed den mest rutinerede trænerduo i Serie 3, og at have to klubpersoner med den erfaring, som kan træde til i svære tider, er en gave for Bk. Olympia 1921.

Allan skulle med så kort varsel samle et hold til en træningskamp lørdag. Det lykkedes at samle 14 personer, men den ene mødte småskadet op og skulle derfor ikke risikere noget inden sæsonstart. Så vigtig er en træningskamp heller ikke, at vi skal risikere noget før turneringen starter.

160312 Træningskamp 1 160312 Træningskamp 2 160312 Træningskamp 3 160312 Træningskamp 4

Olympia kom hurtigt bagud, men fik samlet sig op igen med det samme. Holdet endte endda med at udspille modstanderen og vinde dagens træningskamp med 9-2! Modstanderen havde i flere perioder svært ved at følge med, når der blev sat tempo og det er også forventligt, at modstanden vil være stærkere, når holdet Skærtorsdag spiller første turneringskamp i Serie 3.

Efter kampen fik vi nogle reaktioner med fra anfører Sigurd Jørgensen, som udtaler: “Det gik meget, men vi møder et hold, der ikke spiller op til vores niveau. Vi formår dog stadig at spille godt sammen på vores hold og overholder de aftaler, som vi havde fået inden kampen. Og så scorer vi en masse mål, og det er altid rart! Vi var mange nye med i dag og inden for 2-3 uger, skal vi nok blive klar til første turneringskamp”

Allan Morell udtaler: “Jeg havde tre elementer inden kampen, som drengene skulle opfylde. Det lykkedes for drengene. Derudover har vi tre nye spillere med i dag, som gør det godt og er med til at gøre en forskel. Det vil de kommende spillere måske også gøre, for det er nogle som vil arbejde for både mig, men også for klubben.”

“Vi er et godt stykke fra sæsonstart, for det var ikke meningen, at alt det her skulle ske (trænerens opsigelse, red.), men jeg tror på, at vi kan forbedre os fra uge til uge og så må vi håbe på, at det er nok til den første turneringskamp. Jeg er ikke i tvivl om, at vi nok skal redde røven i Serie 3!” fortsætter den nye og midlertidige træner, Allan Morell.

På tirsdag er der spillermøde i Klubhuset kl. 18. Det skyldes situationen omkring nyt trænerteam og afgangen fra vores nu tidligere træner. Vi opfordrer alle spillere til at møde op, og de skal tilmelde eller melde afbud til Allan. Der vil være mad i klubben og efterfølgende også træning som sædvanligt.