Thomas Nabra ny førsteholdstræner i Olympia

Thomas Nabra ny førsteholdstræner i Olympia

Til gårsdagens afslutningsfest kunne vi overfor spillerne præsentere vores nye førsteholdstræner, som skal stå i spidsen for klubbens flagskib i den kommende sæson.

Nu bringer vi også en præsentation af vores kommende træner her på hjemmesiden:

Thomas Nabra

43-årige Thomas Nabra bliver den kommende træner for klubbens førstehold. Thomas har selv spillet i B67 Viborg og i Greve, men kommer oprindelig fra Amager. Han har desuden været træner i B67, Brøderskov samt LSF (Ledøje-Smørum), hvor han var assistenttræner for DS-holdet samt 2. holdstræner. Thomas har prøvet at rykke op flere gange med sine respektive hold. I hans første år som træner i B67 var ambitionen klar – de skulle rykke op. Med en målscore på 58-2 (hvor det ene af de to imod var et selvmål) lykkedes det i overbevisende stil. Det blev også til en oprykning i den efterfølgende sæson.

Privat er Thomas gift med Helena gennem 16 år og sammen har de 4 drenge; Noah (6 år), Malte (13), Lukaz (14) & Daniel (18). Sammen med Helena arbejder de som selvstændige.

Thomas er en person, som siger sin mening. Derudover er han en rar og imødekommende person. Bestyrelsen og vores sportslige ansvarlige er overbevist om, at Thomas kan være med til føre klubben frem i rækkerne og med sin erfaring udefra Amager (og med kendskab til Amager) er den helt rigtige person til at være klubbens førsteholdstræner.

1. holdstræner Thomas Nabra
1. holdstræner Thomas Nabra

Klar til den nye sæson

Thomas har også selv ambition om at føre klubbens førstehold op gennem rækkerne og glæder sig til at komme i gang. Over sommeren vil han (når vi har fået accept fra Københavns Kommune) arrangere en ugentlig træning indtil selve opstarten til sæsonen går i gang.

Skulle man have interesse i at melde sig under fanerne til den kommende sæson, kan man kontakte Thomas Nabra (2750 7471) eller sportslig ansvarlige Allan Morell (6120 4211) for at få mere info.