Ny træner til Bk. Olympia 1921

Ny træner til Bk. Olympia 1921

Det er med stor glæde, at vi i Olympia kan præsentere en ny træner, som skal tage over efter Allan Morell. Allan har af flere omgange – ligesom hans seneste periode – trådt til i nødens stund. Der er ingen tvivl om, at hans arbejde har hjulpet Olympia – både første og andetholdet. Nu har vi i samarbejde med Allan fundet en afløser til førsteholdet, som kan være med til at føre klubben videre til vores store 100-års fødselsdag om 3½ år.

Hans afløser bliver Bo Thomsen, som senest har stået i spidsen for Kastrup’s 2. senior i Serie 2 og inden dette havde Fremad Amagers U19 hold i divisionerne. Bo har i sin trænergerning haft mange unge spillere, og det har hele tiden været vigtigt for Olympia, at den nye træner har godt tag om de unge spillere og sammen med dem kan udvikle Olympia.

“Jeg har længe haft et godt øje til Bo som træner, og det er den helt ideelle afløser, som jeg har fundet. Bo har klaret sig godt i sine forgangne klubber og er en meget ambitiøs træner. Vi vil gerne give Bo muligheden for at have ansvaret for et førstehold.” fortæller Allan Morell, og fortsætter: “I vores samtaler har Bo haft mange realistiske visioner og idéer, og med aftalen ser det spændende ud. Jeg havde selv fornøjelsen af at træne Bo som spiller, og det er en god person, som vi får glæde af!”

Bo fortæller, at han glæder sig til at komme i gang samt møde alle spillerne. Han har dog en aftale med Kastrup, som han fuldfører i efteråret, men er klar til at tage tøjlerne i Olympia fra det nye år.

Bo har første officielle træningsdag, når vintertræningen starter op den 16. januar 2018. Nye & gamle spillere er velkomne til at melde sig under fanerne og kan kontakte Bo på telefon 51 53 83 65 eller mailen thomsen492@gmail.com.

Vores træningstider gennem vintersæsonen bliver tirsdage og torsdage fra 19:00-20:30 på henholdsvis den nye og gamle kunst i Sundby IP. Vi vil som altid arrangere hyggetræninger en gang om ugen, når vores egen sæson slutter. Dette vil blive arrangeret i Facebook gruppen for klubbens spillere: Bk. Olympia 1921 – Seniorgruppe

Allan forlader heldigvis ikke klubben, og vil stadig hjælpe klubben på mange andre måder, ligesom han med stor sandsynlighed vil se så mange af klubbens kampe, som han har tid til. Derudover vil han sammen med resten af bestyrelsen varetage klubbens 2. seniors kampe.