Bo stopper øjeblikkeligt

Bo stopper øjeblikkeligt

Vi må desværre meddele, at Bo en måned før sæsonstart har valgt at stoppe øjeblikkeligt. Bo har valgt at trække sig af personlige årsager, og samarbejdet stopper dermed lige knap et år efter, at Bo kom til klubben.

Afløseren er dog allerede fundet i form af Emil Rasmussen, der ligeledes kom til klubben for et år siden og har fungeret som først spillende træner og efterfølgende træner for klubbens 2. hold. Han har i denne periode haft en enkelt oprykning.

“Emil er talentfuld og har masser af gå-på-mod til, at jeg sagtens tror på, at han kan løfte opgaven omkring førsteholdet” fortæller sportslige ansvarlige Allan Morell. “Bestyrelsen og spillerne bakker op om vores valg i at forfremme Emil, som gennem det seneste halve år har været med omkring førsteholdet”

Emil vil blive assisteret af Sebastian Borup, som har været i klubben i snart 5 år og som han også har haft som assistent på andetholdet. Derudover har en håndfuld spillere også tilbudt støtte omkring trænerrollen for 2. holdet, men strukturen herpå løser vi indenfor de næste par uger.

Emil vil dermed fremadrettet stå for klubbens førstehold, og skulle man have mod på at melde sig under hans faner, kan han kontaktes på tlf.: 28 89 73 66

Første officielle opgave for Emil og førsteholdet bliver den vigtige kamp mod Amalie den 31. marts kl. 14.00 på Kløvermarken.