Olympia vender hjem til Sundby Idrætspark

Olympia vender hjem til Sundby Idrætspark

Klubhuset er klubbens samlingspunkt og der, hvor vi har vores base. Derfor har det i mange år også været en torn i øjet, at vores seniorhold skulle træne på Kløvermarken. Den tid er nu slut.

Da vi tilbage i år 2000 blev tvangsflyttet fra Sundby Idrætspark til Kløvermarken, var det med begrundelse i, at naboklubbernes ungdomsafdelinger var vokset sig så store, at banekapaciteten ikke kunne rumme, at Olympia også trænede med. Dengang havde man seks-syv 11-mandsbaner, et par 7-mandsbaner samt en grusbane. Vi har dog i mange år spillet klubbens førsteholdskampe i Sundby alligevel, men træningen i sommerperioden var forvist til Kløvermarken.

Tiderne er skiftet ligesom banerne er det, og i dag er der tre 11-mandsbaner med kunstgræs samt 6 græsbaner. Det medvirker også til, at banekapaciteten kan rumme meget mere. Dette (samt andre faktorer) gør, at der nu er plads til, at Olympia igen kan få lov at træne i Sundby Idrætspark.

Dermed er næsten 20 års pendling fra klubhuset på Englandsvej til træningsbanen på Kløvermarken slut. Vi er enormt glade for, at vi nu har bedre forudsætninger på at have sociale tiltag i klubhuset efter træning, når nu også klubhuset er i gang med en renovation.

Klar til foråret

Vi starter allerede med at træne i Sundby pr. 1. april (hvis græsbanerne er klar til det) og skal fremadrettet træne mandage og onsdage fra 18-20 på bane 3.

Emil har forsat ansvaret for 1. holdet, som indleder vores comeback til Sundby på mandag. Holdet er klar til sæsonen, som faktisk starter på søndag, når vi på Kløvermarken skal spille mod Amalie i forårspremieren på Kløvermarken. Men det er heldigvis bare som udehold.

Såfremt man vil træne med i Sundby, kan man tage kontakt til Emil Rasmussen på telefon 2889 7366.